Su Arıtma Cihazı Çalışma Prensibi

 

Hayati sıvımız olan suyun temiz olması sağlığımız için oldukça önemlidir. Evlerde kullandığımız musluktan akan şebeke suyu ile yiyeceklerimizi ve bulaşıklarımızı yıkıyoruz. Temiz su sadece içme suyu olarak değil, sebze ve meyvelerin yıkanmasında da kullanılmalıdır.

 

Arıtma Suyu Nedir?

İçme sularının mikroorganizma, katı parçacık ve zararlı kimyasal madde bulundurmaması gerekiyor. Suyun arıtılmasında farklı yöntemler kullanılıyor. Evlerde kullanılan su arıtma cihazlarında ise su çoğunlukla bir filtreden geçirilerek içinde bulunan yabancı maddelerden arındırılıyor. Aktif karbon bu amaçla yaygın olarak kullanılan maddelerden biri. Aktif karbon yüksek oranda karbon içeren maddelerden (örneğin kömür, ağaç) üretiliyor. Yapısı kurşun kalemlerde kullanılan grafite benzer ancak daha düzensiz bir yapıya sahiptir.

Ev Tipi Su Arıtma Cihazı Nasıl Çalışır?

Aktif karbon, suyun içindeki yabancı maddeleri yüzeyinde tutarak sudan ayrılmalarını sağlıyor. Bu işlem için özellikle aktif karbonun tercih edilmesinin nedeni aktif karbonun yüzey alanının çok geniş olması. Öyle ki 1 gram aktif karbonun yüzey alanı 500-1500 metrekare arasında değişebilir. Yani 10 gram aktif karbonun -yaklaşık 5 çorba kaşığı- yüzey alanı bir futbol sahasının yüzeyini kaplayabilir. Yapısında bulunan çatlaklar ve boşluklar nedeniyle aktif karbonun yüzeyinde suyun içindeki yabancı maddelerin tutunabileceği çok yer vardır.

Suyun içindeki yabancı maddelerin aktif karbonun yüzeyinde tutunmasını sağlayan süreç adsorpsiyon olarak isimlendiriliyor. Bir madde fiziksel ya da kimyasal etkileşimler sonucu katı bir yüzey üzerine tutunabilir. Fiziksel adsorpsiyonda maddenin yüzeye tutunmasını sağlayan, moleküller arasındaki Van der Waals kuvvetleri olarak isimlendirilen ve kimyasal bağlar kadar güçlü olmayan etkileşimlerdir. Bu etkileşim moleküllerin birbirine yeterince yakın olması durumunda atomlar ya da atom grupları arasındaki elektriksel itme ve çekme kuvvetleri nedeniyle ortaya çıkar.

Aktif karbonun yüzeyindeki boşluklar farklı genişliklerde olabilir ve yapıları yerkabuğundaki çatlaklara benzetilebilir. Mikro gözenekler olarak isimlendirilen ve genişliği 2 nanometreden küçük olan boşluklara giren moleküller ile aktif karbonun yüzeyi arasındaki mesafe Van der Waals etkileşimlerinin ortaya çıkması için yeterlidir.

Evlerde kullanılan su arıtma cihazlarının nasıl çalıştığını aşağıdaki videoyu izleyerek basit şekilde anlayabilirsiniz.

 

su arıtma cihazı çalışma prensibi ile ilgili aramalar : ev tipi su arıtma cihazları nasıl çalışırendüstriyel su arıtma sistemleri çalışma prensibievdeki su arıtma cihazlarının çalışma prensibisu yumuşatma cihazı çalışma prensibisu arıtma cihazı tankı hava basıncı nasıl ayarlanırsu yumuşatma cihazı kullanma talimatısu arıtma sistemleri nedirkaynak sularının işlenmiş sulardan farkı, ankara su arıtma

 

Organic Food

 

Öznamlı Su Arıtma

Öznamlı Su Arıtma, başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere Türkiye genelinde Su Arıtma satış, montaj ve teknik destek hizmeti vermektedir. Firmamız Su Arıtma Cihazları kurulum, montaj, Teknik Servis alanlarında faaliyet göstermektedir. Öznamlı Su Arıtma olarak hedefimiz, insanlar için daha sağlıklı hayat kalitesi sağlamaktır.

Müşteri Görüşleri

  • Ahsen YILMAZ

    Arıtıcı alırken de gerçek bir uzmana danışmak gerek. Öznamlı Su Arıtma bu konuda gerçekten çok uzman. Teşekkürler.
  • 1
  • 2

Bize Ulaşın

levent (@) oznamli.com.tr
 312 3400070
 543 7714210
 Yeşiltepe Mah. Akasya Sok. No:3/45 Keçiören/ANKARA

Sosyal Meyda